Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

evo lijepog vremena ...

58 views
Skip to first unread message

katanga

unread,
Apr 27, 2012, 4:34:57 AM4/27/12
to
... a to znaci svake godine i odlazak HR stanica u sezonsku komu ...
od jucer se opet (bar na sibenskome podrucju) HR1, 2 i 3 cuju kao da
ih hvatas sa Mjeseca. Almo mestri, ima li itko suvislo objasnjenje,
pri cemu ne mislim na onaj Psalm "ee, a talijanci nas peglaju ..."
znaci, talijanci spavaju zimski san, pa cim zatopli, evo njih sa
svojim svemirskim brodovima od odasiljaca ... pa nam tjeraju fureste s
mora ...

Kreso

unread,
Apr 27, 2012, 6:28:03 AM4/27/12
to
Propagacije su bolje po toplom vremenu

Tomy, 9A5ALL

unread,
Apr 27, 2012, 8:38:43 AM4/27/12
to
Da bi se shvatila ova pojava bitno je poznavati osnovne faktore koji
utječu na propagaciju radiovalova raznih valnih duljina.

Osim Najpoznatijeg faktora (refleksija od ionosfere, čije ionizacija
ovisi od sunčeve aktivnosti; opet tema sama za sebe), pa aurore i sl. za
UKV/UHF su nam bitne atmosferske prilike, tj. refleksije od kišnih
oblaka, razni ductovi kroz inverzije iznad mora i sl.

Ono kaj je bitno za cijelu priču je zajednički faktor - sunce, tj.
njegov utjecaj na amosferu/troposferu/ionosferu i sl.
Budući da je zemljina os nagnuta 23 stupnjeva u odnosu na sunce, ljeti
je zbog višeg kuta upada sunčevih zraka (u svim oblicima) put koje zrake
prelaze manji i jače prodiru do atmosfere di utječu na propagacije.

Ovo je sad pojednostavljeno i izbanalizirano do kraja, o ovoj temi
možemo napisati knjige, da već nisu napisane :)

Pozdrav!

Tomy, 9A5ALL

katanga

unread,
Apr 27, 2012, 3:58:02 PM4/27/12
to
Tomy, hvala na pojednostavljenom strucnom izlaganju. u tome kontekstu
mi nije jasno, zasto se onda (opet ... pricam o jadranskom podrucju)
talijanske stanice u ovome vremenskom razdoblju bolje cuju nego
domace.
zar je moguce da je njihova snaga toliko nadmocna, da moze preko
cijelog
Jadrana nadmasiti domace repeatere? osim toga ... zimi isto znademo
imati
vrlo suncane periode (bez oblaka), a ovaj fenomen ne nastupa.

Tomy_9A5ALL

unread,
Apr 28, 2012, 8:28:55 AM4/28/12
to
u tome kontekstu
> mi nije jasno, zasto se onda (opet ... pricam o jadranskom podrucju)
> talijanske stanice u ovome vremenskom razdoblju bolje cuju nego
> domace.
> zar je moguce da je njihova snaga toliko nadmocna, da moze preko
> cijelog Jadrana nadmasiti domace repeatere?

Gušenje radiovalova u zraku su puno manji nego kroz razne objekte koji
se nalaze između tebe i predajnika lokalne radio postaje (zgrade, šuma,
breg i sl.)
Preko mora možda je daleko, ali nema fizičkih prepreka (osim kaj je
ispod horizonta)


>osim toga ... zimi isto znademo imati vrlo suncane periode (bez oblaka), a ovaj fenomen ne nastupa.
Nije bitno sunčano razdoblje, može cijela zima biti sunčana, pa neće
biti toplo. Zimi je sunce puno niže, tj. zrake upadaju pod nižim kutem u
odnosu na zemlju.

Pozdrav!

Tomy, 9A5ALL

Sinisa

unread,
Apr 28, 2012, 12:49:25 PM4/28/12
to

"katanga" <sonick...@gmail.com> wrote in message
news:da75a783-d26e-4fc6...@h12g2000yqi.googlegroups.com...
Jel sad bolje?

Sina


katanga

unread,
Apr 28, 2012, 2:31:50 PM4/28/12
to
OK, ponovo hvala na strucnoj uputi, Tomy

katanga

unread,
Apr 28, 2012, 2:34:04 PM4/28/12
to
On Apr 28, 6:49 pm, "Sinisa" <nospamsba...@net4u.hr> wrote:
> "katanga" <sonickata...@gmail.com> wrote in message
cini se da je. zadnjih par dana je bilo stvarno lose.
neprimjereno za drzavni radio, da bude tako lose dostupan.
ipak se za to placa.

katanga

unread,
Apr 28, 2012, 2:50:08 PM4/28/12
to
stvarno sam ugodno iznenadjen dobivenim informacijama na ovom threadu
(iskreno - nisam to ocekivao ...). sjecam se vremena kad sam
profesionalno sudjelovao. gotovo mahom su diskucije odlazile u
pogresan smjer, da ne kazem u apsurdum. ovo je prvi put da mi je
ozbiljno objasnjen fenomen radiovalova, bez napuhanosti i cinizma.
nativno dolazim iz studio recordinga, o modulaciji i FM-u vrlo malo
znadem. pozdrav svima.

Tomy_9A5ALL

unread,
Apr 28, 2012, 4:59:21 PM4/28/12
to
> OK, ponovo hvala na strucnoj uputi, Tomy
np. Zapravo je ovo vrlo površno, al dovoljno za shvatiti osnovnu ideju.
Kad bi sad čovjek pričal o Es ionizaciji (koja će uskoro biti aktualna i
koju radioamateri čekaju ko ozebli sunce), vjerojatno bi zvučalo predosadno.

Pozdrav!

Tomy, 9A5ALL

Lex-Lutor

unread,
May 3, 2012, 1:35:45 PM5/3/12
to
> Da bi se shvatila ova pojava bitno je poznavati osnovne faktore koji
> utjecu na propagaciju radiovalova raznih valnih duljina.

Tomy ti je to objasnio strucno, a cu onako narodno....da bi se ova pojava
otklonila HRT i OIV i HAKOM ce morati zaposliti NOVE ljude koji znaju
razlikovati kontejner za smece od diplexera i ogradu na stupu od antene da
bi se mogli poceti boriti jednakom mjerom protiv situacije u kojoj se
nalazimo. Ne kazem da je sva ekipa losa ima tamo izvrsnih decki jedino STO
NEMAJU MUDA da lupe sakom po stolu i kazu od tko jebe mater EU i uvlacenju u
guzicu...OD SUTRA CEMO DRUGACIJE...!!!


rimad

unread,
May 4, 2012, 12:21:29 PM5/4/12
to
Vidim da se Lex vratio iz Europe i sad zeli reci da nije ni trebao ici.
Samo kad bi ga jos htjeli u Hakomu dobili bi Talijani po repu. Da je Kajinu
platio kavu mogao je traziti da ga koalicija stavi u Agenciju rijesen
problem ljetnih propagacija, loseg planiranja DVBT-a, SFN-a, tko ce to sve
platiti i sto sa starim planerima treba im dati otpremninu, a to opet po
nasoj grbaci. Narod uvijek na.ebe.



Darko_swl

unread,
May 4, 2012, 4:14:06 PM5/4/12
to
eto kako sve propadne zbog jedne kave
prestrašno
:-)

krak

unread,
May 4, 2012, 7:56:02 PM5/4/12
to
Ovo ko da je Kiki pisa !
Propagacije ovih dana zivi uzas,
ove godine su rano pocele jake smetnje
ca ce biti tek u 8 misecu.
Jadni mi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


"Lex-Lutor" <Luto...@post.t-com.hr> wrote in message
news:jnufk8$6gn$1...@ss408.t-com.hr...

Kreso

unread,
May 5, 2012, 3:24:19 AM5/5/12
to
Ja sam imao zanimljiv slučaj, prije mjesec dana 08.03 kada su bile
najavljene smetnje od sunca, naime imali smo emisiju sa terena i
kontrolni tuner Yamaha mi se gasio usred emisije, prvo sam pomislio da
prekida stujni kabel pa ga uštekao na drugu strujnu letvicu (gdje su
bili drugi uređaji laptop, mixpult, kompresori) ali opet ista stvar,
radi, pa se ugasi. Taj dan smo imali i problem sa linkom za prijenos
modulacije 2.1 Gzh od studija do odašiljača, prekidi, nakon tog dana
sve radi besprijekorno.

katanga

unread,
May 5, 2012, 7:30:58 AM5/5/12
to
zanimljivo ...
hoce li u smislu kvaliteta bit promjena kad sistemi budu digitalni,
ili ce nastupati digitalna audio izoblicenja, kao sto, recimo vidimo
na TV u obliku piksela?
mislim ... digitalno audio izoblicenje, kao sto vejrovatno znadete,
moze sprzit zvucnjak ko beba zvecku.

Lex-Lutor

unread,
May 6, 2012, 3:13:19 PM5/6/12
to
> moze sprzit zvucnjak ko beba zvecku.

E sad bas.....

Ne bih se slozio sa tom teorijeom, zato je bilo kakav Dig. signal da bi
dosao do zvucnika mora proci D/A konverziju, signal iz DA konv. je uvijek
sinusnog oblika i zbog sve ostale elektronike cak da to i bude sum on ce
biti vjerovatno jednake amplitude kao i koristan signal....ako si mislio da
ce audio pojacalo biti baceno u clipping pa ce prema zvucniku ici skoro
pravokutni impulsi to je nesto drugo ????

ili si mislio nesto trece ?


rimad

unread,
May 7, 2012, 3:11:49 AM5/7/12
to
Danas slusajte radio prilika je neponovljiva, vrijeme je sugavo.



0 new messages