Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

programiranje za sve platforme?

9 views
Skip to first unread message

Valent Turkovic

unread,
Nov 16, 2009, 8:29:55 AM11/16/09
to
Trebam savjet pri izradi jednog jednostavnog GUI programcica koji radi
konverziju izmedju dvoje razlicite jedinice.

Htio bih da se program moze sto lakse pokrenuti na Linux, OSX i Win
platformi. Po mogucnosti bez instaliranja bilo kakvih dodatnih datoteka.

Pisao bih ga na Linuxu pa vas molim za prijedloge.

--
pratite me na twitteru - www.twitter.com/valentt
http://kernelreloaded.blog385.com/
linux, blog, anime, spirituality, windsurf, wireless
registered as user #367004 with the Linux Counter, http://counter.li.org.
ICQ: 2125241, Skype: valent.turkovic

Evil's Toy

unread,
Nov 16, 2009, 8:38:55 AM11/16/09
to
Valent Turkovic wrote:
> Trebam savjet pri izradi jednog jednostavnog GUI programcica koji radi
> konverziju izmedju dvoje razlicite jedinice.
>
> Htio bih da se program moze sto lakse pokrenuti na Linux, OSX i Win
> platformi. Po mogucnosti bez instaliranja bilo kakvih dodatnih datoteka.
>
> Pisao bih ga na Linuxu pa vas molim za prijedloge.
>
>
>
Pa vidi kako stoji podrska za .NET na linuxu i mac os x-u.
Imas mono koji ovde kako vidim stoji u rep na ubuntu.
E sad http://sdtimes.com/link/33904 vidi ovo pa onda uradi u C#.
A na .NET je praviti gui lako i jednostavno.
E sad sta od toga moze mono ti vidi...

Poz!

Milan Babuskov

unread,
Nov 16, 2009, 9:34:35 AM11/16/09
to
On Nov 16, 2:29 pm, Valent Turkovic <valent.turko...@gmail.com> wrote:
> Trebam savjet pri izradi jednog jednostavnog GUI programcica koji radi
> konverziju izmedju dvoje razlicite jedinice.
>
> Htio bih da se program moze sto lakse pokrenuti na Linux, OSX i Win
> platformi. Po mogucnosti bez instaliranja bilo kakvih dodatnih datoteka.
>
> Pisao bih ga na Linuxu pa vas molim za prijedloge.

Ja koristim wxWidgets i prilicno sam zadovoljan. Odnedavno i Qt ima
dobru licencu, pa obavezno i to pogledaj.

M.

Mladen Gogala

unread,
Nov 16, 2009, 11:12:28 AM11/16/09
to
On Mon, 16 Nov 2009 13:29:55 +0000, Valent Turkovic wrote:

> Trebam savjet pri izradi jednog jednostavnog GUI programcica koji radi
> konverziju izmedju dvoje razlicite jedinice.
>
> Htio bih da se program moze sto lakse pokrenuti na Linux, OSX i Win
> platformi. Po mogucnosti bez instaliranja bilo kakvih dodatnih datoteka.
>
> Pisao bih ga na Linuxu pa vas molim za prijedloge.

Perl/Tk, naravno.

--
http://mgogala.byethost5.com

Davorin Vlahovic

unread,
Nov 16, 2009, 11:51:27 AM11/16/09
to
[Mon, 16 Nov 2009 13:29:55 +0000 (UTC)] Valent Turkovic je napisao/la:
> Trebam savjet pri izradi jednog jednostavnog GUI programcica koji radi
> konverziju izmedju dvoje razlicite jedinice.
>
> Htio bih da se program moze sto lakse pokrenuti na Linux, OSX i Win
> platformi. Po mogucnosti bez instaliranja bilo kakvih dodatnih datoteka.
>
> Pisao bih ga na Linuxu pa vas molim za prijedloge.

Qt je odlican za takve stvari. Alternativno wxWidgets. Naravno, tu je i Java.

Multiplatformnost neces postici bez dodatnih librarya. Racunaj na mogucnost
da ce ti nesto biti na sistemu; tu ti najbolje kotira Java.

--
Reality is why I can never have nice things.

Evil's Toy

unread,
Nov 16, 2009, 12:07:15 PM11/16/09
to
Davorin Vlahovic wrote:
> [Mon, 16 Nov 2009 13:29:55 +0000 (UTC)] Valent Turkovic je napisao/la:
>> Trebam savjet pri izradi jednog jednostavnog GUI programcica koji radi
>> konverziju izmedju dvoje razlicite jedinice.
>>
>> Htio bih da se program moze sto lakse pokrenuti na Linux, OSX i Win
>> platformi. Po mogucnosti bez instaliranja bilo kakvih dodatnih datoteka.
>>
>> Pisao bih ga na Linuxu pa vas molim za prijedloge.
>
> Qt je odlican za takve stvari.

Da ali ako hoces da zaradis na tome onda moras da kupis Qt
koji kosta (secam se 2k dolara za devel licencu i to valjda po os-u) ne
znam sad...

> Alternativno wxWidgets.

Moze. wxWidgets je super, ali kao MFC, tj dizajn mu je
totalni krsh...i to je c++ iz prestandardnih dana...

mada mislim da je bolje uzeti gtk koji radi svuda...
Nema veze sto je c, za GUI ionako moras da imas svoje wrappere.
http://www.gtk.org/
ima i gtk+ sa bindinzima za druge jezike...
"
Cross Platform

Originally GTK+ was developed for X Windows but it has grown over the
years to include backend support for other well known windowing systems.
Today you can use GTK+ on:

* GNU/Linux and Unix
* Windows
* Mac OS X
"
"
Language Bindings

GTK+ is available in many other programming languages thanks to the
language bindings available. This makes GTK+ quite an attractive toolkit
for application development.


"
> Naravno, tu je i Java.

Problem sa javom je u tome sto moras uvek isti kompajler da koristis,
nesto sam probao ali java nije portabilna sa kompajlera na kompajler
te sa vm, na vm od drugog proizvodjaca...
Sve uvek mora da bude od istog i ista verzija. Cak ni openjdk nesto
nije kompatibilan...
Nek me neko, demantuje... ko je radio sa time da kad jednom
iskompajliras javu onda radi svugde gde ima vm....
Ako je tako prelazim na javu....

>
> Multiplatformnost neces postici bez dodatnih librarya. Racunaj na mogucnost
> da ce ti nesto biti na sistemu; tu ti najbolje kotira Java.
>

Pa java je platforma.. koja radi na drugoj platformi...
Kako stoji sa razlicitim kompajlerima?

Poz!

A sto ne bi u pythonu? imas za python bindinge i za wxWidgets i za gtk?
python ti je vise cross platform nego java? Pazi kad sam pustio
nicotine koji je pisan u pythonu (soulseek protokol)
da radi sa linuxa bez problema na windows-u....

Igor Grčman

unread,
Nov 16, 2009, 12:20:47 PM11/16/09
to Valent Turkovic
Valent Turkovic wrote:
> Trebam savjet pri izradi jednog jednostavnog GUI programcica koji radi
> konverziju izmedju dvoje razlicite jedinice.
>
> Htio bih da se program moze sto lakse pokrenuti na Linux, OSX i Win
> platformi. Po mogucnosti bez instaliranja bilo kakvih dodatnih datoteka.
>
> Pisao bih ga na Linuxu pa vas molim za prijedloge.
>
>
>

Probaj RealBasic od RealSoftware

http://www.realsoftware.com/

Emin

unread,
Nov 16, 2009, 3:08:43 PM11/16/09
to
Emin wrote:
> Da, za ovak jednostavne programcice .NET/mono je super. Ne znam za OSX,
> doduse.

Pardon, vidim da je Evil's Toy naveo da postoji OSX podrska.

Jure Rastic

unread,
Nov 16, 2009, 3:08:07 PM11/16/09
to


Podrzavam python + gtk. Mislim da sam nekoc uspio zapakirat sve
biblioteke za gtk ukljucujuci python s jednom exe datotekom koja se
pokrene bez prethodne instalacije icega. Dakle, double-click i pali se
prozor sa svime. S OSX-om nisam imao priliku probati ali imam osjecaj da
bi trebalo biti OK.

Jedino sto bi me brinulo u tom slucaju je nedostatak integracije s
nativnim look and feel-om, cisto za imati na umu.

Jure

Emin

unread,
Nov 16, 2009, 3:07:50 PM11/16/09
to

Da, za ovak jednostavne programcice .NET/mono je super. Ne znam za OSX,
doduse.

Milan Babuskov

unread,
Nov 16, 2009, 3:17:28 PM11/16/09
to
On Nov 16, 6:07 pm, Evil's Toy <brani...@maksimovic.com> wrote:
> > Qt je odlican za takve stvari.
>
> Da ali ako hoces da zaradis na tome onda moras da kupis Qt
> koji kosta

Ne, odnedavno ne moras. LGPL licenca. Dinamicki linkas i gotovo.

> Moze. wxWidgets je super, ali kao MFC, tj dizajn mu je
> totalni krsh...i to je c++ iz prestandardnih dana...
>
> mada mislim da je bolje uzeti gtk koji radi svuda...
> Nema veze sto je c

Cekaj, wxWidgets je krs jer koristi C++ iz prestandardnih dana, a C je
ok?

Sto se tice wxWidgets-a, ne moras uopste raditi na stari nacin. Umesto
macroa za evente mozes koristiti Connect, umesto njihovih klasa za
kontejnere mozes koristiti STL (ako kompajliras sa --enable-stl).
Dakle, tvoj kod moze da bude 100% moderni C++.

> A sto ne bi u pythonu? imas za python bindinge i za wxWidgets i za gtk?
> python ti je vise cross platform nego java? Pazi kad sam pustio
> nicotine koji je pisan u pythonu (soulseek protokol)
> da radi sa linuxa bez problema na windows-u....

Da, Python je isto super alternativa. Narocito za manje aplikacije gde
mozes vrlo brzo razviti nesto sto radi.

M.

Milan Babuskov

unread,
Nov 16, 2009, 3:18:32 PM11/16/09
to
On Nov 16, 9:08 pm, Jure Rastic <jure.rastic.ma...@gmail.com> wrote:
> Jedino sto bi me brinulo u tom slucaju je nedostatak integracije s
> nativnim look and feel-om, cisto za imati na umu.

Zato je wxPython (python + wxwidgets) super kombinacija.

M.

Jure Rastic

unread,
Nov 16, 2009, 3:35:08 PM11/16/09
to

Je, slazem se. Meni osobno se gtk cini pristupacnijim pa bi ga prije i
preporucio nego wxwidgets, ali svakako isprobati jedno i drugo.

Jure

Evil's Toy

unread,
Nov 16, 2009, 5:04:20 PM11/16/09
to
Milan Babuskov wrote:
> On Nov 16, 6:07 pm, Evil's Toy <brani...@maksimovic.com> wrote:
>>> Qt je odlican za takve stvari.
>> Da ali ako hoces da zaradis na tome onda moras da kupis Qt
>> koji kosta
>
> Ne, odnedavno ne moras. LGPL licenca. Dinamicki linkas i gotovo.
>
>> Moze. wxWidgets je super, ali kao MFC, tj dizajn mu je
>> totalni krsh...i to je c++ iz prestandardnih dana...
>>
>> mada mislim da je bolje uzeti gtk koji radi svuda...
>> Nema veze sto je c
>
> Cekaj, wxWidgets je krs jer koristi C++ iz prestandardnih dana, a C je
> ok?
>
Pa pazi lakse ti je da podjes odatle zato sto je wxWidgets ex wxWindows
;) samo wraper za C. A kako su uradili ne svidja mi se uopste...
Dakle napravi svoj wrapper za gtk i sve pet!


> Sto se tice wxWidgets-a, ne moras uopste raditi na stari nacin. Umesto
> macroa za evente mozes koristiti Connect, umesto njihovih klasa za
> kontejnere mozes koristiti STL (ako kompajliras sa --enable-stl).
> Dakle, tvoj kod moze da bude 100% moderni C++.

Event handling obicno zamenim sa svojim. Fora je u tome sto kod qt-a
to mozes vrlo efikasno izvesti odmah na izvoru i preuzeti kontrolu
toga vrlo lako sto su pametno uradili,
dok kod wxWidgetsa moras svaku klasu da izvodis ...
Tj gledao sam kako to implementiraju i qt sa svojim clumsy signal slotom
i preprocesorom koji generise krsh kod, i wxWidgets sa makroima
koji takodje pravi krsh kod... sve cist C
Tako da radje podjem od nekog C liba pa pravim svoje...
moderno...

>
>> A sto ne bi u pythonu? imas za python bindinge i za wxWidgets i za gtk?
>> python ti je vise cross platform nego java? Pazi kad sam pustio
>> nicotine koji je pisan u pythonu (soulseek protokol)
>> da radi sa linuxa bez problema na windows-u....
>
> Da, Python je isto super alternativa. Narocito za manje aplikacije gde
> mozes vrlo brzo razviti nesto sto radi.

Dobra fora sa njim je sto imas dobre bindinge pa mozes lako da miksujes
sa C/C++ kad zatreba...
Odradis u pythonu deo koji ide u pythonu i to je to...
Pazi nije python uopste naivan jezik. Dosta se koristi...
Iako ga niko ne reklamira...i ne forsira...ali python
libovi razvaljuju kako rade....
Tako da mislim da to ne treba potcenjivati...

Poz!

Bubba

unread,
Nov 17, 2009, 6:35:53 AM11/17/09
to
Valent Turkovic's log on stardate 16 stu 2009

> Trebam savjet pri izradi jednog jednostavnog GUI programcica koji radi
> konverziju izmedju dvoje razlicite jedinice.
>
> Htio bih da se program moze sto lakse pokrenuti na Linux, OSX i Win
> platformi. Po mogucnosti bez instaliranja bilo kakvih dodatnih datoteka.
>
> Pisao bih ga na Linuxu pa vas molim za prijedloge.

Kanis objaviti source? Sto ce ti GUI za program za pretvaranje jedinica?

--
Vencavam se draga popodne u sredu �|� .-'``'-.,_,.-'``'-.,
za taj slucaj surim svinju od sto kila �|� '-.,_,.-'``'-.,_,.-'
dvojica svedoci mene ce privedu �|� � http://math2.ath.cx
dodji da se vencas i ti s mene mila. �|� '-.,_,.-'``'-.,_,.-'

Darko Prelec

unread,
Nov 17, 2009, 7:09:49 AM11/17/09
to
On 16 stu, 14:29, Valent Turkovic <valent.turko...@gmail.com> wrote:

> Trebam savjet pri izradi jednog jednostavnog GUI programcica koji radi
> konverziju izmedju dvoje razlicite jedinice.

Tcl/Tk: www.tcl.tk

> Htio bih da se program moze sto lakse pokrenuti na Linux, OSX i Win
> platformi. Po mogucnosti bez instaliranja bilo kakvih dodatnih datoteka.

Tclkit: http://www.equi4.com/tclkit/index.html

Sintaksa Tcl/Tk-a je jednostavna i osnove pokupiš u subotnje popodne a
u nedjelju već distribuiraš tclkit bajnarije :)

Milan Babuskov

unread,
Nov 20, 2009, 2:09:32 AM11/20/09
to
On Nov 16, 11:04 pm, Evil's Toy <brani...@maksimovic.com> wrote:
> > Sto se tice wxWidgets-a, ne moras uopste raditi na stari nacin. Umesto
> > macroa za evente mozes koristiti Connect, umesto njihovih klasa za
> > kontejnere mozes koristiti STL (ako kompajliras sa --enable-stl).
> > Dakle, tvoj kod moze da bude 100% moderni C++.
>
> dok kod wxWidgetsa moras svaku klasu da izvodis ...

Nekad je bilo tako. Sa Connect vise ne moras. Pogledaj
wxEvtHandler::Connect. Samo kazes nesto tipa:

wxButton b;
...
b->Connect(wxClickEventHandler(MyFrame::OnClick), this, 0);

i to je to. Klik na button ce pozvati MyFrame::OnClick. Ok, nisam
napisao 100% tacan kod, ali vidi se u cemu je poenta.

> Tj gledao sam kako to implementiraju i qt sa svojim clumsy signal slotom
> i preprocesorom koji generise krsh kod, i wxWidgets sa makroima
> koji takodje pravi krsh kod...

Sa Connect ne treba da koristis makroe.

Ovo sto ti pises je bilo tako u vreme wxWindowsa 2.4, pre 3-4 godine.
wxWidgets 2.6 je druga prica. Naravno, zadrzali su i stari nacin zbog
backward-compatibilityja tj. da bi ti radio stari kod.

> Dobra fora sa njim je sto imas dobre bindinge pa mozes lako da miksujes
> sa C/C++ kad zatreba...
> Odradis u pythonu deo koji ide u pythonu i to je to...
> Pazi nije python uopste naivan jezik. Dosta se koristi...
> Iako ga niko ne reklamira...i ne forsira...ali python
> libovi razvaljuju kako rade....
> Tako da mislim da to ne treba potcenjivati...

S' obzirom da je Guido u Googlu i da tamo intenzivno rade da smanje
bloat (upotrebu RAMa i povecanje brzine), Python sigurno ima dobru
buducnost.

M.

Milan Babuskov

unread,
Nov 20, 2009, 2:10:50 AM11/20/09
to

Mene jedino smeta sto je ruzan :)

M.

Darko Prelec

unread,
Nov 20, 2009, 10:27:25 AM11/20/09
to
On 20 stu, 08:10, Milan Babuskov <milan.babus...@gmail.com> wrote:

> > Sintaksa Tcl/Tk-a je jednostavna i osnove pokupiš u subotnje popodne a
> > u nedjelju već distribuiraš tclkit bajnarije :)
>
> Mene jedino smeta sto je ruzan :)

Pretpostavljam da misliš na Motif-like stari izgled na linuxu?

Ttk: http://wiki.tcl.tk/14796
Tile: http://wiki.tcl.tk/11075
Gnocl: http://wiki.tcl.tk/5151

Ttk dolazi s 8.5 verzijom po difoltu. Također, izgled Tcl/Tk
aplikacija se može kastomizirati po volji na jednostavan način. I
inače je Tk jedan od najjednostavnijih a moćnih sustava za
programiranje GUI-a. Ima toga još, pogle po wiki.tcl.tk..

Milan Babuskov

unread,
Nov 20, 2009, 2:09:55 PM11/20/09
to
On Nov 20, 4:27 pm, Darko Prelec <darko.pre...@gmail.com> wrote:
> > > Sintaksa Tcl/Tk-a je jednostavna i osnove pokupiš u subotnje popodne a
> > > u nedjelju već distribuiraš tclkit bajnarije :)
>
> > Mene jedino smeta sto je ruzan :)
>
> Pretpostavljam da misliš na Motif-like stari izgled na linuxu?

Naravno. Sve Tcl/Tk aplikacije koje koristim ga koriste. Ako vec
postoji ovo:

Ne razumem zasto npr. gitk ili git-gui ne koriste to?

> Ttk dolazi s 8.5 verzijom po difoltu. Također, izgled Tcl/Tk
> aplikacija se može kastomizirati po volji na jednostavan način.

Vecina ljudi nece da kastomiziraju (narocito ako kastomizacija nije
nesto gde mogu sa 1-2 klika na "themes" da dobijem) vec hoce da
koristi program. Ne moram da kastomizujem Gtk ili Qt aplikaciju da bi
izgledala lepo.

Dakle, u cemu je fazon? Zasto je Motif default?

M.

Darko Prelec

unread,
Nov 21, 2009, 2:00:28 PM11/21/09
to
On Nov 20, 8:09 pm, Milan Babuskov <milan.babus...@gmail.com> wrote:
> Dakle, u cemu je fazon? Zasto je Motif default?

Motif nije više default od 8.5 verzije, nego je Ttk defaultni look. A
zašto nitko nije htio mijenjati motif, vrag bi ga znal :)
Uostalom, Motif je ionak smetao samo ekipi s Linuxa s obzirom da Tk
koristi native look na MacOS-u i windozama.
Većini Tcl/Tk developera nije toliko bitan izgled kad znaš da ga sa
par linija koda možeš promijeniti.
A to da bi sa par klikova bilo lakše umjesto pisanja koda, je istina,
i to još fali ttk enginu.

Vedran Furač

unread,
Nov 23, 2009, 9:17:38 AM11/23/09
to
Valent Turkovic wrote:

> Trebam savjet pri izradi jednog jednostavnog GUI programcica koji radi
> konverziju izmedju dvoje razlicite jedinice.

Koristi google za to:

% kdialog --msgbox "$(links -dump
"http://www.google.com/search?q=2000+J+in+kcal"|g -B1 calc)"

;)


--
http://vedranf.net | a8e7a7783ca0d460fee090cc584adc12

0 new messages