Bio sam u (ne)prilici igrom slucaja da instaliram mail server u firmi.
Postavio sam postfix s virtualnom domenom, korisnicima u mysql bazi, par
aliasa, dovecot-om za pop3 i spamassassin-om za detekciju nezeljene poste.
Spamassassin je trenutno u testnoj fazi da se provjeri jeli dobro
ocjenjuje spam tako da se poruke i dalje isporucuju korisnicima sa
[SPAM] prefiksom u subjektu.
Sve radi kako sam i ocekivao osim jedne male sitnice: ponekad odredjeni
mail ljudi dobiju dvaput. Ako je vise ljudi u 'to' ili 'cc' onda ga svi
dobiju dvaput. Ne mogu tocno utvrditi pravilo zbog kojeg se to dogodi,
no znam da se pocelo dogadjati nakon dodavanja spamassassin-a. To me
navodi da sam vjerovatno nesto krivo postavio pri povezivanju postfix-a
i spamassassin-a. Spamassassin nisam nista dodatno konfigurirao (default
postavke u Centos-u 5.4).
U /etc/postfix/master.cf imam:
smtp inet n - n - - smtpd
-o content_filter=spamfilter
-o receive_override_options=no_address_mappings
...
spamfilter unix - n n - - pipe
flags=Rq user=spamfilter argv=/usr/local/bin/spamfilter -f ${sender}
-- ${recipient}
U /usr/local/bin/spamfilter imam:
SENDMAIL="/usr/sbin/sendmail.postfix -i -t"
EGREP=/bin/egrep
EX_UNAVAILABLE=69
SPAMLIMIT=5
trap "rm -f /var/tempfs/out.$$" 0 1 2 3 15
cat | /usr/bin/spamc -u spamfilter > /var/tempfs/out.$$
if $EGREP -q "^X-Spam-Level: \*{$SPAMLIMIT,}" < /var/tempfs/out.$$ then
$SENDMAIL -f spamadmin spamadmin < /var/tempfs/out.$$
else
$SENDMAIL "$@" < /var/tempfs/out.$$
fi
exit $?
Sumnjam na linije:
$SENDMAIL "$@" < /var/tempfs/out.$$
u kombinaciji s
SENDMAIL="/usr/sbin/sendmail.postfix -i -t"
ali nisam siguran sto bi s tim po ovom pitanju. Redovno se radi o
ne-spam mejlovima. Mozda mi pak treba koja dodatna '-o' opcija u master.cf?
Guglao sam, ali vecinom dobivam rezultate vezane uz koristenje alias-a,
no adrese koje dobivaju dupli mail su prave, ne alias-i. Nemam dovoljno
iskustva s postfix-om (ovo mi je prvo) pa bi bio jako zahvalan ako mi
netko moze dati kakav hint.
Pozdrav,
Jure Rastic
Ne mogu ti nista konkretno pomoci jer ne koristim nista od tog softvera.
Nu iz iskustva (10 godina ista adresa objavljena po njuzima i webovima)
mogu rec da je najbolja antispam varijanta statistika:
http://www.paulgraham.com/better.html
Pozdrav...
Daleko najefikasnija kombinacija koju koristim nesto malo manje od dekade
produkciji je Postfix + Amavis-NG + SpamAssassin. Nikad nikakvih problema,
a lijepo se integrira i sa ClamAV daemonom i jos se da mnogo lijepih
stvari sloziti (regex whitelistevi, blacklistevi, provjere attachmenta,
visestruki AV-ovi i failover AV-ovi, itd).
--
NAME:Dinko.kreator.Korunic DISCLAIMER:Standard.disclaimer.applies
ICQ:16965294 JAB:kreat...@jabber.org PGP:0xEA160D0B
HOME:http://dkorunic.net QUOTE:Eat.right.stay.fit.and.die.anyway
Ja sam zasad jako zadovoljan s ponasanjem sustava. Sve radi ko urica i
nije mi bilo toliko tesko za slozit i konfigurirati nakon sto sam
pohvatao osnove konfiguracije postfix-a.
Uglavnom, mislim da sam uklonio problem. Nisam jos siguran 100% ali cini
mi se da je bio problem u '-t' parametru od:
SENDMAIL="/usr/sbin/sendmail.postfix -i -t"
To sam skupio iz nekog kratkog tutoriala i nakon detaljijeg pregleda man
stranice vidio da to dodaje primatelje iz message header-a, a to mi u
ovom slucaju nije trebalo.
Zasad se nikome nije pojavio duplikat pa se nadam da i nece.
Jure