Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

Postfix + Spamassassin = dupli mejlovi (ponekad)?

6 views
Skip to first unread message

Jure Rastic

unread,
Dec 9, 2009, 1:20:21 PM12/9/09
to
Pozdrav grupi!

Bio sam u (ne)prilici igrom slucaja da instaliram mail server u firmi.
Postavio sam postfix s virtualnom domenom, korisnicima u mysql bazi, par
aliasa, dovecot-om za pop3 i spamassassin-om za detekciju nezeljene poste.

Spamassassin je trenutno u testnoj fazi da se provjeri jeli dobro
ocjenjuje spam tako da se poruke i dalje isporucuju korisnicima sa
[SPAM] prefiksom u subjektu.

Sve radi kako sam i ocekivao osim jedne male sitnice: ponekad odredjeni
mail ljudi dobiju dvaput. Ako je vise ljudi u 'to' ili 'cc' onda ga svi
dobiju dvaput. Ne mogu tocno utvrditi pravilo zbog kojeg se to dogodi,
no znam da se pocelo dogadjati nakon dodavanja spamassassin-a. To me
navodi da sam vjerovatno nesto krivo postavio pri povezivanju postfix-a
i spamassassin-a. Spamassassin nisam nista dodatno konfigurirao (default
postavke u Centos-u 5.4).

U /etc/postfix/master.cf imam:
smtp inet n - n - - smtpd
-o content_filter=spamfilter
-o receive_override_options=no_address_mappings
...
spamfilter unix - n n - - pipe
flags=Rq user=spamfilter argv=/usr/local/bin/spamfilter -f ${sender}
-- ${recipient}


U /usr/local/bin/spamfilter imam:
SENDMAIL="/usr/sbin/sendmail.postfix -i -t"
EGREP=/bin/egrep
EX_UNAVAILABLE=69
SPAMLIMIT=5
trap "rm -f /var/tempfs/out.$$" 0 1 2 3 15
cat | /usr/bin/spamc -u spamfilter > /var/tempfs/out.$$
if $EGREP -q "^X-Spam-Level: \*{$SPAMLIMIT,}" < /var/tempfs/out.$$ then
$SENDMAIL -f spamadmin spamadmin < /var/tempfs/out.$$
else
$SENDMAIL "$@" < /var/tempfs/out.$$
fi
exit $?


Sumnjam na linije:
$SENDMAIL "$@" < /var/tempfs/out.$$
u kombinaciji s
SENDMAIL="/usr/sbin/sendmail.postfix -i -t"

ali nisam siguran sto bi s tim po ovom pitanju. Redovno se radi o
ne-spam mejlovima. Mozda mi pak treba koja dodatna '-o' opcija u master.cf?

Guglao sam, ali vecinom dobivam rezultate vezane uz koristenje alias-a,
no adrese koje dobivaju dupli mail su prave, ne alias-i. Nemam dovoljno
iskustva s postfix-om (ovo mi je prvo) pa bi bio jako zahvalan ako mi
netko moze dati kakav hint.

Pozdrav,
Jure Rastic

Josip Almasi

unread,
Dec 10, 2009, 3:30:13 PM12/10/09
to
Jure Rastic wrote:
> Pozdrav grupi!
>
> Bio sam u (ne)prilici igrom slucaja da instaliram mail server u firmi.
> Postavio sam postfix s virtualnom domenom, korisnicima u mysql bazi, par
> aliasa, dovecot-om za pop3 i spamassassin-om za detekciju nezeljene poste.
...

Ne mogu ti nista konkretno pomoci jer ne koristim nista od tog softvera.
Nu iz iskustva (10 godina ista adresa objavljena po njuzima i webovima)
mogu rec da je najbolja antispam varijanta statistika:
http://www.paulgraham.com/better.html

Pozdrav...

Dinko Korunic

unread,
Dec 10, 2009, 5:11:17 PM12/10/09
to
On Wed, 09 Dec 2009 19:20:21, Jure Rastic <jure.ras...@gmail.com> wrote:
> no znam da se pocelo dogadjati nakon dodavanja spamassassin-a. To me
> navodi da sam vjerovatno nesto krivo postavio pri povezivanju postfix-a
> i spamassassin-a. Spamassassin nisam nista dodatno konfigurirao (default
> postavke u Centos-u 5.4).

Daleko najefikasnija kombinacija koju koristim nesto malo manje od dekade
produkciji je Postfix + Amavis-NG + SpamAssassin. Nikad nikakvih problema,
a lijepo se integrira i sa ClamAV daemonom i jos se da mnogo lijepih
stvari sloziti (regex whitelistevi, blacklistevi, provjere attachmenta,
visestruki AV-ovi i failover AV-ovi, itd).

--
NAME:Dinko.kreator.Korunic DISCLAIMER:Standard.disclaimer.applies
ICQ:16965294 JAB:kreat...@jabber.org PGP:0xEA160D0B
HOME:http://dkorunic.net QUOTE:Eat.right.stay.fit.and.die.anyway

Jure Rastic

unread,
Dec 11, 2009, 2:19:41 PM12/11/09
to
On 12/10/2009 11:11 PM, Dinko Korunic wrote:
> On Wed, 09 Dec 2009 19:20:21, Jure Rastic<jure.ras...@gmail.com> wrote:
>> no znam da se pocelo dogadjati nakon dodavanja spamassassin-a. To me
>> navodi da sam vjerovatno nesto krivo postavio pri povezivanju postfix-a
>> i spamassassin-a. Spamassassin nisam nista dodatno konfigurirao (default
>> postavke u Centos-u 5.4).
>
> Daleko najefikasnija kombinacija koju koristim nesto malo manje od dekade
> produkciji je Postfix + Amavis-NG + SpamAssassin. Nikad nikakvih problema,
> a lijepo se integrira i sa ClamAV daemonom i jos se da mnogo lijepih
> stvari sloziti (regex whitelistevi, blacklistevi, provjere attachmenta,
> visestruki AV-ovi i failover AV-ovi, itd).
>


Ja sam zasad jako zadovoljan s ponasanjem sustava. Sve radi ko urica i
nije mi bilo toliko tesko za slozit i konfigurirati nakon sto sam
pohvatao osnove konfiguracije postfix-a.

Uglavnom, mislim da sam uklonio problem. Nisam jos siguran 100% ali cini
mi se da je bio problem u '-t' parametru od:
SENDMAIL="/usr/sbin/sendmail.postfix -i -t"

To sam skupio iz nekog kratkog tutoriala i nakon detaljijeg pregleda man
stranice vidio da to dodaje primatelje iz message header-a, a to mi u
ovom slucaju nije trebalo.

Zasad se nikome nije pojavio duplikat pa se nadam da i nece.

Jure

0 new messages