Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

optika vs vdsl na t-com-u

146 views
Skip to first unread message

cromen

unread,
May 9, 2008, 8:05:20 PM5/9/08
to
saznah da je u tjeku testiranje optike i vdsl-a u po 2 naselja u zagrebu a
sve to u vezi maxtvHD-a,
pa ako je netko ukljucen u test bilo bi ljepo da iznese iskustva

inace kaze covjek za optiku ce prvo biti potrebna suglasnost stanara za
potezanje grane (optickog kabla od prizemlja do zadnjeg kata),
zatim ako se nesto ne promjeni na trzistu(malo vjerojatno)dio troskova
uvodjenja ce snositi korisnici barem na pocetku,
dobiti cemo modeme koji ce biti totalno zakljucani i sve ce se postelavat sa
centrale a vremenom sa szk.

vdsl bi mogao vrlo brzo uci u komerzionalnu upotrebu pogotovo ako HRT pocne
sa emitiranjem HD programa za vrijeme europskog nogometnog prvenstva,
ali vjerojatno vrlo ogranicenom broju korisnika radi tehnickih mogucnosti
citaj lose mreze s toga navodno t-com smatra da je optika platforma
buducnosti

Tomash

unread,
May 10, 2008, 12:44:38 AM5/10/08
to
t-com smatra da je optika platforma buducnosti

WTF Sad je valjda t-scum TAJ OD KOJEG POCINJE OPTIKA.

ALG

unread,
May 10, 2008, 1:49:59 AM5/10/08
to
cromen wrote:
> inace kaze covjek za optiku ce prvo biti potrebna suglasnost stanara za
> potezanje grane (optickog kabla od prizemlja do zadnjeg kata),


Onda optiku mogu smjesta prekrižiti.

Boki

unread,
May 10, 2008, 5:11:18 AM5/10/08
to
prije cu ostati na " bakru " kod amisa nego biti na optici i placati gamadi
vecu cijenu za nikakvu uslugu.

"cromen" <skala...@yahoo.com> wrote in message
news:g02os8$snk$1...@ss408.t-com.hr...

sartic

unread,
May 10, 2008, 5:29:30 AM5/10/08
to
cromen wrote:
> saznah da je u tjeku testiranje optike i vdsl-a u po 2 naselja u zagrebu
> a sve to u vezi maxtvHD-a,
> pa ako je netko ukljucen u test bilo bi ljepo da iznese iskustva
>

i ovako se guse od navale hr surfera kako ce tek povatat konce kad dica
interneta pocnu sisat optikom hehe

Badpixel

unread,
May 10, 2008, 2:33:26 PM5/10/08
to

Pa neznam sto je tu sporno. Vodatel koristi optiku vec dugo i stvar ljepo
radi. Recimo za primjer ako uzmes 5/5 na vodatelu dobijes 600/600 zato jel
na optici nema gusenja i gubitaka. Dalje na optici je moguce slati i
skidati u isto vrijeme 500 kb/s te igrati neku igru sa istim pingom bez da
osjetis da ti je veza skoro 100% opterecena. Bakar nije ni do koljena
optici i jedino moguce poboljsanje usluga je da uvedu optiku.

Badpixel

unread,
May 10, 2008, 2:39:37 PM5/10/08
to
On Sat, 10 May 2008 02:05:20 +0200, cromen wrote:

> inace kaze covjek za optiku ce prvo biti potrebna suglasnost stanara za
> potezanje grane (optickog kabla od prizemlja do zadnjeg kata),
> zatim ako se nesto ne promjeni na trzistu(malo vjerojatno)dio troskova
> uvodjenja ce snositi korisnici barem na pocetku,
> dobiti cemo modeme koji ce biti totalno zakljucani i sve ce se postelavat sa
> centrale a vremenom sa szk.

Da, to je normalno.
Inace to ti je ruter. Nesto kao DUO usluga. Opticki kabel ide u taj ruter,
iz njega imas izlaz za telefon, za komp i za IPTV. Normalno trebali bi ti
biti otvoreni svi portovi na tom ruteru i ti mozes spojiti svoj ruter na
taj izlaz ili drito na komp.

g33k

unread,
May 10, 2008, 4:47:30 PM5/10/08
to
sartic wrote:
> i ovako se guse od navale hr surfera kako ce tek povatat konce kad dica
> interneta pocnu sisat optikom hehe

Istina, za djecu nije vdsl2 sigurno, a tek buduci FTTH.

--
Jura/g33k @ IRC UnderNet/QuakeNet/IdolNet
ICQ: 139100120
e-mail (Gtalk): jurageek @ET@ gmail.com
MSN: jurageek @ET@ hotmail.com
Skype: jurageek
YahooMessenger: ivan_jura @ET@ yahoo.com
AiM: crogeek

verdy

unread,
May 11, 2008, 4:48:11 AM5/11/08
to
> na optici nema gusenja i gubitaka.

to nije istina. u optičkim vlaknima imaš i gušenje i imaš gubitke na
spojevima, koji i nisu baš zanemarivi. veliku brzinu na optici imaš zato
jer se frekvencija ja kojoj se odvija komunikacije nekoliko stotina
teraherca pa zato imaš takve velike brzine bez problema. nije ti to
vezano s gušenjem već s veličinom bandwidtha.

Badpixel

unread,
May 11, 2008, 9:59:35 AM5/11/08
to

No dobro. Da predefiniram "nisam osjetio gubitke na optici" :)

cromen

unread,
May 11, 2008, 10:13:23 AM5/11/08
to

"verdy" <ve...@tu.tam> je napisao u poruci -
news:g06bs5$ce1$1...@localhost.localdomain...
nemojte se bas nadati full brzinama bar u prvim godinama
na pitanje o brzinam covjek kaze zagonetno "postoje optike i optike"
treba imati na umu da je t-comu prvenstveno cilj uvodjenje mogucnosti
2 setopboxa za maxtvHD sto ce pozderat znacajan dio propusnosti
optike + nesto ce se rezervirati vjerojatno za interaktivne ducane u
buducnosti
tako da vjerujem da ce poceti sa 25Mbit/s,problem je da ce se tesko naci
neko u hr koji ce pratiti t-com sa vlastitom
ozbiljnom optickom mrezom,pozitiva je da imamo vodatel(metronet) sa njihovom
karikirano receno 2 ulaza optickom
mrezom tako da za vjerovat da cjene nece biti znatno vece od njihovih

Tony

unread,
May 13, 2008, 11:56:39 AM5/13/08
to
On May 10, 2:05 am, "cromen" <skalar1...@yahoo.com> wrote:
> saznah da je u tjeku testiranje optike i vdsl-a u po 2 naselja u zagrebu a
> sve to u vezi maxtvHD-a,
> pa ako je netko ukljucen utestbilo bi ljepo da iznese iskustva

>
> inace kaze covjek za optiku ce prvo biti potrebna suglasnost stanara za
> potezanje grane (optickog kabla od prizemlja do zadnjeg kata),
> zatim ako se nesto ne promjeni na trzistu(malo vjerojatno)dio troskova
> uvodjenja ce snositi korisnici barem na pocetku,
> dobiti cemo modeme koji ce biti totalno zakljucani i sve ce se postelavat sa
> centrale a vremenom sa szk.
>
> vdsl bi mogao vrlo brzo uci u komerzionalnu upotrebu pogotovo ako HRT pocne
> sa emitiranjem HD programa za vrijeme europskog nogometnog prvenstva,
> ali vjerojatno vrlo ogranicenom broju korisnika radi tehnickih mogucnosti
> citaj lose mreze s toga navodno t-com smatra da je optika platforma
> buducnosti

Evo ja sam uključen u test usluge za T-Com. Optika mi je dovedena
direktno u stan. Internet 25/1Mbps, MaxTV full paket, VoIP telefon.
Trenutno sve radi ok iako brzina dosta varira tako da ponekad imam i
samo 10Mbps ali nije ni to tako loše. Maksimum koji sam do sada imao
je 22Mbps i to na kompu koji je spojen wireless....sve mi se čini da
mi u ovom mrežna kartica nije ok pa ću ju mijenjati.

Za sada imamo sve besplatno i to bi navodno trebalo potrajati do kraja
godine. Kada će usluga na tržište još se nezna a ja do tada uživam i
maksimalno koristim blagodati koje sam dobio! :)

Pozz!

Killbry

unread,
May 13, 2008, 1:35:10 PM5/13/08
to
Koliko znam kroz optiku može ić gigabiti i gigabiti(naravno uz
odgovarajuću opremu) stoga mislim da bi bez problema moglo do svakog
korisnika nekoliko desetaka mbita up/down, nekoliko HD MAXteveja i
telefona :)

cromen

unread,
May 13, 2008, 10:54:32 PM5/13/08
to

"Tony" <tony...@gmail.com> je napisao u poruci -
news:7394caa7-3ab5-4e93...@a1g2000hsb.googlegroups.com...

Pozz!

25/--->1Mbps to je valjda covjek i mislio pod to da ima optike i optike :(

0 new messages