Kuriozinė egzaptacija - kirstukas ir jo ąsotenis tualetas

21 views
Skip to first unread message

Andrej S

unread,
Jun 28, 2009, 4:31:33 PM6/28/09
to G-mokslai
   Sveiki visi! Neseniai teko perskaityti straipsnį apie neįprastą augalo ąsotenio ir medinio kirstuko (dar žinomo kaip tupaja) koadaptaciją. Paprastai ąsoteniai (angl. Pitcher plant) yra vabzdžiaėdžiai, nes auga biotopuose, kurie yra neturtingi mineralinėmis medžiagomis (pvz. ant kitų sumedėjusių augalų šakų). Jie iš nužudytų vabzdžių (dažniausiai skrūzdelių) pasisavina azotą ir fosforą. Tuo tarpu naujas, surastas Borneo salos kalnų miškuose, ąsotenis, priklausantis Nepenthes lowii rūšiai, išvystė kitą mineralinių medžiagų išgavimo strategiją. Dėl to kad kalnų miškuose skrūzdelės yra ganėtinai retos, pirmykštė vabzdžiaėdė funkcija pasikeitė į visiškai kitą. Šitokiam reiškiniui, S. J. Gouldas ir E. Vrba pasiūlė egzaptacijos terminą, kai struktūra įgauna visiškai kitą funkciją (pereina į ją), nei tą kuriai buvo pradžioje optimizuota natūraliosios atrankos. Taigi, šios rūšies ąsotenių morfologija pradėjo skirtis nuo jų giminaičių. Ir vėliau, paaiškėjo vis dėl to kodėl. Nes kaip pasirodo, šie ąsoteniai naudoja medinių kirstukų ekskrementus kaip mineralinių trašų šaltinį. Ąsotenis privilioja medinį kirstuką savo nektarų, kurį kirstukas sedėdamas ant ąsočio, nulaižo (kitaip jis to negalėtu padaryti), ir karts nuo karto nusituštiną į tą ąsotį. Pagal apskaičiavimus, šie augalai iš kirstukų gauna nuo 75 iki 100 % azoto. Tuo tarpu kirstukas pasipildo angliavandenilių atsargomis. Taigi, matomas puikus pavyzdys, kaip egzaptacija leido pereiti iš plėšros į simbiozę. Beje, prie papildomos medžiagos internete, galima pamatyti video, kuriame užfiksuota, kaip kirstukas naudojasi augalu ( Supplementary Video - Mpeg video of a tupai on an N. lowii pitcher). Autorių manymu, šie ąsočiai netgi išoriškai yra panašus į unitazus.
  Taip pat, apie dar vieną puikią egzaptaciją galima pasiskaityti G-moksluose - Č.Darwino 200 metų jubiliejui nenumaldomai artėjant: evoliucijos kuriozas- mėšlavabalis virto grobuonimi
 
Nuorodos:
 
    Charles M. Clarke, Ulrike Bauer, Ch'ien C. Lee, Andrew A. Tuen, Katja Rembold and Jonathan A. Moran .Tree shrew lavatories: a novel nitrogen sequestration strategy in a tropical pitcher plant. Biology letters.Published online before print June 10, 2009, doi: 10.1098/rsbl.2009.0311  - Straipsnis "Biology Letters" žurnale
   Tree shrew lavatories: a novel nitrogen sequestration strategy in a tropical pitcher plant - papildoma medžiaga, prie anksčiau minėto straipsnio su metodais ir nufilmuoutu elgesiu.
    A Plant That Thrives When Used as a ToiletPopuliarus straipsnis "New Yor Times" apie neįprastą kirstuko ir augalo koadaptaciją.
   Gould, Stephen Jay, and Elizabeth S. Vrba (1982), "Exaptation — a missing term in the science of form," Paleobiology 8 (1): 4–15 - Straipsnis "Paleobiology" žurnale, kur S. J. Gouldas ir E. Vrba pirmą kartą apybrėžė egzaptacijos sąvoką evoliucinėje biologijoje.

--
AS
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages