Arbejdsmandsforbundet blev jo til SID, som igen blev til 3F for en halv snes år siden. Den gang fortolket som: "Fadbamser, Frikadeller og Fjams". Nu hørte jeg lige i radioens P1, at fortolkningen var ændret til: "Friværdi, Fladskærm og Firehjulstrækker"!
> Arbejdsmandsforbundet blev jo til SID, som igen > blev til 3F for en halv snes år siden.
Jeg kan ikke huske det helt præcise årstal, men jeg mener nu kun at det er 5-6 år siden vi stemte om sammenlægningen i SiD.
> Den gang > fortolket som: "Fadbamser, Frikadeller og Fjams". > Nu hørte jeg lige i radioens P1, at fortolkningen var > ændret til: "Friværdi, Fladskærm og Firehjulstrækker"!
Jeg har ikke hørt nogle af de to fortolkninger, men sjove er de da. I hvert fald den første. Den anden giver et fejlagtigt indtryk af hvad en ufaglært tjener.
Bil har jeg som ufaglært arbejder dog ikke råd til. Og hvad skulle jeg da også med dét i en by hvor der går busser og tog hele tiden? Fladskærm... Ja der har jeg da en enkelt på 21" til min computer. Men ikke fladskærms-tv.
> Nu hørte jeg lige i radioens P1, at fortolkningen var > ændret til: "Friværdi, Fladskærm og Firehjulstrækker"!
Hvilket i og for sig ligger meget pænt i forlængelse af tankerne om at arbejderklassens tavshed er købt med tomme værdier, hvorfor en solidarisering med verdens fattige ikke kan forventes, hvilket uundgåeligt vil føre til en voldelig konfrontation. Men mon ikke et børskrak eller to kan revitalisere vokabulariet.