Dar eu, când întâlnesc asemenea reacție, întreb: „îți convine să citești sarma în loc de sârmă ?”.
Pe de altă parte, am vazut odată un clip - nu mai știu unde - în care unul citea foarte serios un poem făra diacritice. Era de un haz nebun. Cine-și amintește ?
Dan
----------------------------------------------------------------------------
Dan Matei, director
CIMEC - Institutul de Memorie Culturală [Institute for Cultural Memory]
Piața Presei Libere nr. 1, CP 33-90
013701 București [Bucharest], Romania
www.cimec.ro
>
> Întrucât am tot dat peste persoane care au luat 'la mișto'
> necesitatea diacriticelor propun să încercăm să elaborăm un răspuns
> care să aibă două înțelesuri aproximativ opuse în funcție de
> utilizarea diacriticelor sau neutilizarea lor.
Opuse nu știu; echivoc:
Fata lui pare mult mai batrina decit este de fapt.
Iosif Fettich
Sorin Paliga
University of Bucharest
Department of Slavic Languages
Str. Pitar Moș 7–13, et. 1
010451 Bucharest
Romania
sorin_...@mac.com
sorin....@gmail.com
http://www.unibuc.ro/ro/cd_sorpaliga_ro
http://www.unibuc.ro/en/cd_sorpaliga_en
http://www.youtube.com/watch?v=yOCtS9s9M4s (Eminescu fără diacritice,
de la HappyFish)
--
mișu
On Mon, 18 May 2009, Sorin Sbârnea wrote:
>
> Întrucât am tot dat peste persoane care au luat 'la mișto'
> necesitatea diacriticelor propun să încercăm să elaborăm un răspuns
> care să aibă două înțelesuri aproximativ opuse în funcție de
> utilizarea diacriticelor sau neutilizarea lor.
Nu atît opuse cît greu de citit (de-a dreptul imposibil pentru cine nu
cunoaște limba destul de bine):
Orice nas isi are nasul.
Sase sasi sasii in sase saci.
Iosif Fettich
> > Pe de altă parte, am vazut odată un clip - nu mai știu unde - în
> > care unul citea foarte serios un poem făra diacritice. Era de un haz
> > nebun. Cine-și amintește ?
>
> http://www.youtube.com/watch?v=yOCtS9s9M4s (Eminescu fără diacritice,
> de la HappyFish)
Originalul:
http://old.happyfish.ro/reality/hors_series_show/eminescu_pentru_internauti.html
(și mai era și asta, dar cam îndoielnică dpdv al conținutului, zic eu
http://old.happyfish.ro/reality/hors_series_show/atac_la_porc.html )
Cristi
--
Cristian Secară
http://www.secarica.ro/
Destul că avem în românește destule omagrafe care nu-s omofone (Soții cucoanelor erau cam beți. vs. Miniștrii aveau soții cam tinere.) Bietul cititor de ecran trebuie sa fie tare deștept ca să distingă falsele omografe (colecția de exemple din această discuție e relevantă).
Dan Matei
----------------------------------------------------------------------------
Dan Matei, director
CIMEC - Institutul de Memorie Culturală [Institute for Cultural Memory]
Piața Presei Libere nr. 1, CP 33-90
013701 București [Bucharest], Romania
www.cimec.ro
> Destul că avem în românește destule omagrafe care nu-s omofone (Soții
> cucoanelor erau cam beți. vs. Miniștrii aveau soții cam tinere.)
> Bietul cititor de ecran trebuie sa fie tare deștept ca să distingă
> falsele omografe (colecția de exemple din această discuție e
> relevantă).
Sotii erau pusi pe sotii, chestie care le enerva pe sotii :)
Interesant! Încerc și o variantă mai scurtă cu cât mai multe diacritice:
Soții puși pe șotii îs urâți de soții.
versus:
Sotii pusi pe sotii is urati de sotii.
:))
--
mișu
[Sotiile erau puse pe sotii.]
Sotiile erau sub orice critica, dar sotiile erau grozave.
Iosif Fettich
--
/sorin