Promovare diacritice

22 views
Skip to first unread message

Sorin Sbârnea

unread,
May 18, 2009, 8:26:33 AM5/18/09
to Diacritice
Întrucât am tot dat peste persoane care au luat 'la mișto'
necesitatea diacriticelor propun să încercăm să elaborăm un răspuns
care să aibă două înțelesuri aproximativ opuse în funcție de
utilizarea diacriticelor sau neutilizarea lor.

Fac cinste celui cu cea mai buna idee!

PS. Google Groups încă mai are butonul *Potați mesaj*, potăm, potăm, :D

Dan Matei

unread,
May 18, 2009, 8:34:48 AM5/18/09
to diacr...@googlegroups.com
N-am înțeles prea bine :-(

Dar eu, când întâlnesc asemenea reacție, întreb: „îți convine să citești sarma în loc de sârmă ?”.

Pe de altă parte, am vazut odată un clip - nu mai știu unde - în care unul citea foarte serios un poem făra diacritice. Era de un haz nebun. Cine-și amintește ?

Dan

----------------------------------------------------------------------------
Dan Matei, director
CIMEC - Institutul de Memorie Culturală [Institute for Cultural Memory]
Piața Presei Libere nr. 1, CP 33-90
013701 București [Bucharest], Romania
www.cimec.ro

Iosif Fettich

unread,
May 18, 2009, 8:39:40 AM5/18/09
to Diacritice
On Mon, 18 May 2009, Sorin Sbârnea wrote:

>
> Întrucât am tot dat peste persoane care au luat 'la mișto'
> necesitatea diacriticelor propun să încercăm să elaborăm un răspuns
> care să aibă două înțelesuri aproximativ opuse în funcție de
> utilizarea diacriticelor sau neutilizarea lor.

Opuse nu știu; echivoc:

Fata lui pare mult mai batrina decit este de fapt.

Iosif Fettich

Sorin Paliga

unread,
May 18, 2009, 8:42:07 AM5/18/09
to diacr...@googlegroups.com
Avem cazuri frecvente, eu – de pildă – mă amuz teribil cînd văd
Strada Batistei la ieșirea din metro. Țin minte că, acum mulți ani,
cînd mergeam cu troleibuzul spre centru, am rămas buimac cînd, într-
o zi, văd inscripția nouă a stației Levantica. Mă frec la ochi, ce
naiba stație o fi asta, apoi brusc îmi cade fisa: era noua
inscripție a stației Levănțica.
Eu îi iau totdeauna la mișto pe studenții care, în anul I, îmi
aduc prima serie de lucrări fără diacritice, încep să le citesc ca
atare, ei încep să rîdă, a doua oară vin cu ele cum trebuie.
Sigur, mulți spun că „nu au instalate fonturile”, dar nu mă las
prins în această ieftină capcană.

Sorin Paliga
University of Bucharest
Department of Slavic Languages
Str. Pitar Moș 7–13, et. 1
010451 Bucharest
Romania

sorin_...@mac.com
sorin....@gmail.com


http://www.unibuc.ro/ro/cd_sorpaliga_ro
http://www.unibuc.ro/en/cd_sorpaliga_en

Mișu Moldovan

unread,
May 18, 2009, 9:28:20 AM5/18/09
to diacr...@googlegroups.com
"Dan Matei" <d...@cimec.ro> a scris:

>
> N-am înțeles prea bine :-(
>
> Dar eu, când întâlnesc asemenea reacție, întreb: „îți convine să
> citești sarma în loc de sârmă ?”.
>
> Pe de altă parte, am vazut odată un clip - nu mai știu unde - în care
> unul citea foarte serios un poem făra diacritice. Era de un haz
> nebun. Cine-și amintește ?

http://www.youtube.com/watch?v=yOCtS9s9M4s (Eminescu fără diacritice,
de la HappyFish)

--
mișu

Iosif Fettich

unread,
May 18, 2009, 10:00:06 AM5/18/09
to Diacritice

On Mon, 18 May 2009, Sorin Sbârnea wrote:

>
> Întrucât am tot dat peste persoane care au luat 'la mișto'
> necesitatea diacriticelor propun să încercăm să elaborăm un răspuns
> care să aibă două înțelesuri aproximativ opuse în funcție de
> utilizarea diacriticelor sau neutilizarea lor.

Nu atît opuse cît greu de citit (de-a dreptul imposibil pentru cine nu
cunoaște limba destul de bine):

Orice nas isi are nasul.
Sase sasi sasii in sase saci.

Iosif Fettich

Cristian Secară

unread,
May 18, 2009, 11:20:29 AM5/18/09
to diacr...@googlegroups.com
On Mon, 18 May 2009 16:28:20 +0300, Mișu Moldovan wrote:

> > Pe de altă parte, am vazut odată un clip - nu mai știu unde - în
> > care unul citea foarte serios un poem făra diacritice. Era de un haz
> > nebun. Cine-și amintește ?
>
> http://www.youtube.com/watch?v=yOCtS9s9M4s (Eminescu fără diacritice,
> de la HappyFish)

Originalul:
http://old.happyfish.ro/reality/hors_series_show/eminescu_pentru_internauti.html

(și mai era și asta, dar cam îndoielnică dpdv al conținutului, zic eu
http://old.happyfish.ro/reality/hors_series_show/atac_la_porc.html )

Cristi

--
Cristian Secară
http://www.secarica.ro/

Alexandru Szasz

unread,
May 19, 2009, 5:02:37 AM5/19/09
to Diacritice
Salut,

Intervin pentru că am avut și eu ideea asta acum câțiva ani și poate
vă folosește experiența mea.

Am abandonat-o când am descoperit că un motiv destul de răspândit
pentru care oamenii nu scriu cu diacritice este că nu știu cum.
Așa că am cumpărat domeniul diacritice.ro și am pus acolo sfaturile pe
care le dădeam de fiecare dată oamenilor care nu știau să scrie cu
diacritice dar erau invidioși că eu puteam.

În timp, tutorialul a evoluat la un filmuleț care a avut succes
( http://www.diacritice.ro/cum_sa_scrii_cu_diacritice_in_windows_xp ).
Mai am partea a doua a filmulețului care demonstrează cum se poate
scrie comod, adică care ar trebui să fie poziția degetelor pe
tastatură, însă n-am reușit să-l editez încă.

Tot în timp, m-am convins că e mai ușor să conving oamenii să scriu cu
diacritice dacă promovez scrisul cu diacritice ca fiind ceva la modă,
următorul nivel, decât dacă aș încerca să-i educ cu chestii de genul
„pe un pat sunt doua paturi”.

Din păcate eu am multe pălării și ziua are tot 24 de ore, așa că nu mă
pot dedica proiectului ăsta; însă sunt mulțumit că așa cum e, este
găsit util. Însă cu mai multă atenție, imagini și clipuri ar putea
avea o răspândire și mai mare.

Proiectul este deschis, așa că dacă cineva dorește să se alăture o
poate face. Deși este și un forum pe sait pentru diverse probleme
legate de diacritice pe care l-aș păstra ( http://www.diacritice.ro/forum/2
), cea mai mare căutare o au cele două articole despre cum să scrii cu
diacritice. Saitul n-are nimic cu traducerile sau cu acest grup, ci
este orientat strict la promovarea uzului diacriticelor.

Alte idei pe care le-am avut pentru sait:
- două liste puse lateral cu saituri care au diacritice și saituri
care nu au (dintre cele care contează mai mult, ziare, televiziuni,
instituții guvernamentale, cele care nu au nu ar avea legătură de
urmat)
- promovare prin o imagine pe care oamenii să și-o poată pună pe
bloguri sau saituri (ex: Eu scriu cu diacritice legat la articolul cum
să scrii cu diacritice)
Message has been deleted

Lucian Constantin

unread,
May 21, 2009, 9:53:33 PM5/21/09
to Diacritice
Discuții aprinse și prin alte părți:

http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=138688&pid=6520367&st=378&#entry6520367

(se dezbate ideea exemplului personal)

Lucian

Dan Matei

unread,
May 22, 2009, 4:28:44 AM5/22/09
to diacr...@googlegroups.com
Ultimul meu argument este cititorul de ecran (pentru nevăzatori, dar nu numai).

Destul că avem în românește destule omagrafe care nu-s omofone (Soții cucoanelor erau cam beți. vs. Miniștrii aveau soții cam tinere.) Bietul cititor de ecran trebuie sa fie tare deștept ca să distingă falsele omografe (colecția de exemple din această discuție e relevantă).

Dan Matei

----------------------------------------------------------------------------
Dan Matei, director
CIMEC - Institutul de Memorie Culturală [Institute for Cultural Memory]
Piața Presei Libere nr. 1, CP 33-90
013701 București [Bucharest], Romania
www.cimec.ro

Cristian Secară

unread,
May 22, 2009, 4:42:54 AM5/22/09
to diacr...@googlegroups.com
On Fri, 22 May 2009 11:28:44 +0300, Dan Matei wrote:

> Destul că avem în românește destule omagrafe care nu-s omofone (Soții
> cucoanelor erau cam beți. vs. Miniștrii aveau soții cam tinere.)
> Bietul cititor de ecran trebuie sa fie tare deștept ca să distingă
> falsele omografe (colecția de exemple din această discuție e
> relevantă).

Sotii erau pusi pe sotii, chestie care le enerva pe sotii :)

Mișu Moldovan

unread,
May 22, 2009, 4:51:36 AM5/22/09
to diacr...@googlegroups.com
Cristian Secară <or...@secarica.ro> a scris:

>
> On Fri, 22 May 2009 11:28:44 +0300, Dan Matei wrote:
>
> > Destul că avem în românește destule omagrafe care nu-s omofone
> > (Soții cucoanelor erau cam beți. vs. Miniștrii aveau soții cam
> > tinere.) Bietul cititor de ecran trebuie sa fie tare deștept ca să
> > distingă falsele omografe (colecția de exemple din această discuție
> > e relevantă).
>
> Sotii erau pusi pe sotii, chestie care le enerva pe sotii :)

Interesant! Încerc și o variantă mai scurtă cu cât mai multe diacritice:

Soții puși pe șotii îs urâți de soții.

versus:

Sotii pusi pe sotii is urati de sotii.

:))

--
mișu

Iosif Fettich

unread,
May 22, 2009, 5:10:09 AM5/22/09
to diacr...@googlegroups.com
A, în sfîrșit atunci o varianta care fără diacritice poate fi citită ca
exact opusul ei:

[Sotiile erau puse pe sotii.]
Sotiile erau sub orice critica, dar sotiile erau grozave.

Iosif Fettich

Sorin Sbarnea

unread,
May 24, 2009, 12:44:27 AM5/24/09
to diacr...@googlegroups.com
Am adăugat o pagină pe wiki unde să scriem exemplele de cuvinte și
propoziții http://i18n.ro/promovare_diacritice

--
/sorin

Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages