Scoala de Vara "Informatica la Castel" Editia a 2-a

2 views
Skip to first unread message

Mihai Jalobeanu

unread,
Feb 10, 2010, 4:49:36 PM2/10/10
to lvle, ArLUG, Grupul pentru Software Liber
Cum timpul trece, se impune sa pornim organizarea ediției a 2-a a
actiunii dela Macea, adică a școlii de Vara "Informatica la Castel".
Se propune, adică am stabilit în principiu perioada 30 August - 4
Septembrie (cu speranța că lumea va reveni din concedii).
Așteptăm oferte si sugestii de teme noi, concursuri, demonstrații...

Mihai Jalobeanu

tiberiu socaciu

unread,
Feb 11, 2010, 3:45:25 AM2/11/10
to ar...@googlegroups.com
ce ziceti de 28 iunie-4 iulie??

argumente pro:
1) suntem inca "fresh", cu inertia muncii din timpul anului, fiind
imediat dupa s[tr]esiune
2) inca nu intram in perioada de varf a concediilor (eu iau de obicei
ultima saptamana din iulie si prima din august pentru concediul la
munte (borsec), iar apoi august pentru europa (anul trecut viena,
slovenia, lombardia partial))
3) dat fiind ca e perioada de bacalaureat, ziaristii sunt inca in
priza, putand beneficia de o vizibilitate media
4) am putea organiza o escapada peste granita, chiar si cu o vizita
intr-un strand termal, caci nu e perioada de foarte varf

argumente contra:
1) propunerea vine de la tibi
2) unii pleaca in concedii in perioade care nu sunt de varf
3) in 2 luni de vacanta mai e timp pentru gandirea unor prezentari
4) riscam sa nu prindem primele semne ruginii ale toamnei crisanene

> --
> Aţi primit acest mesaj pentru că sunteţi abonat la Grupul Google "Arad
> Linux Users Group".
> Pentru a posta în acest grup, trimiteţi e-mail la ar...@googlegroups.com
> Pentru a vă dezabona de la acest grup, trimiteţi un e-mail la
> arlug+un...@googlegroups.com
> Pentru mai multe opţiuni, vizitaţi acest grup la
> http://groups.google.com/group/arlug?hl=ro

Mihai Sucan

unread,
Feb 11, 2010, 3:54:50 PM2/11/10
to ar...@googlegroups.com
Bună ziua!


Le Thu, 11 Feb 2010 10:45:25 +0200, tiberiu socaciu
<tibis...@gmail.com> a écrit:

> ce ziceti de 28 iunie-4 iulie??
>
> argumente pro:
> 1) suntem inca "fresh", cu inertia muncii din timpul anului, fiind
> imediat dupa s[tr]esiune
> 2) inca nu intram in perioada de varf a concediilor (eu iau de obicei
> ultima saptamana din iulie si prima din august pentru concediul la
> munte (borsec), iar apoi august pentru europa (anul trecut viena,
> slovenia, lombardia partial))
> 3) dat fiind ca e perioada de bacalaureat, ziaristii sunt inca in
> priza, putand beneficia de o vizibilitate media
> 4) am putea organiza o escapada peste granita, chiar si cu o vizita
> intr-un strand termal, caci nu e perioada de foarte varf
>
> argumente contra:
> 1) propunerea vine de la tibi
> 2) unii pleaca in concedii in perioade care nu sunt de varf
> 3) in 2 luni de vacanta mai e timp pentru gandirea unor prezentari

Exact. Aș adăuga că studenții de obicei lucrează la proiecte pe durata
verii (internshipuri sau alte activități) care nu permit prezența fizică
la eveniment, sau nu permit alocarea de timp suficient pentru pregătirea
unei prezentări. Pentru asemenea cazuri, este preferabil sfârșitul lui
August (sau începutul lui Septembrie) - este mai mult timp să fie
pregătite prezentările și chiar lucrările/proiectele în sine.

(adaug că asta este valabil și la mine :) )

--
Mihai Sucan
http://www.robodesign.ro

Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages